2007թ. փետրվարի 28-ին Հայաստանում ամերիկյան դեսպանության անվտանգության ծառայության պետ Փիթեր ֆորդը Գյումրու ամերիկյան անկյունում ներկայացրեց իր երկրորդ հրապարակային դասախոսությունը <<Ամերիկյան ֆուտբոլ>> խորագրով: Զեկուցողը ծանոթացրեց ամերիկյան ֆուտբոլի հիմնական կանոններին, ներկայացնելով այս հիրավի ազգային սպորտաձևի խմբային առաջնությունները` քոլեջների, համալսարանական և ազգային լիգաները: Դասախոսությունը շատ հետաքրքիր էր: Փիթեր Ֆորդը մասնակիցներին ներգրավեց աշխուժ քննարկման մեջ: Նա նույնիսկ կարողացավ մասնակիցներից ձևավորել <<Գյումրու ամերիկյան անկյան ֆուտբոլային թիմ>> և ցույց տվեց, թե ինչպես են խաղում: Ավելի քան 30 հոգի տարբեր համալսարաններից մասնակցում էին միջոցառմանը:
Սա Փիթեր Ֆորդի 5-րդ հրապարակային դասախոսությունն էր, որոնցից երկուսը նա ներկայացրել է Գյումրիում, երեքը` Երևանում: <<Ամերիկացիները ամերիկյան անկյունում>> ծրագրով ներկայացրած դասախոսությունների շարքի համար Փիթեր Ֆորդը առաջադրվել է իբրև <<Ամերիկյան անկյունները Հայաստանում ծրագրի պատվավոր բարեկամ>> տարեկան մրցանակի թեկնածու:

The American Football
On February 28, 2007 U.S. Embassy Yerevan Regional Security Officer Peter Ford gave his second public lecture at the American Corner Gyumri with the topic of “American Football.” The lecturer presented the audience with the main rules of American Football, identifying three main leagues (High School, College, and National) of this national sport. The lecture was interesting and amazing. Peter Ford involved the participants in a lively discussion. He even managed to form an “American Corner Gyumri Football Team” from participants and showed how to play the game. More than 25 participants from universities participated in the presentation.
This was the 5th public lecture held by Peter Ford; two in Gyumri and three in Yerevan. For his outstanding contribution to the "American's at the American Corner" speaker program, Peter Ford has been nominated for "Honorable Friend of the American Corners in Armenia" Annual Award!