Ամերիկյան դոլարի, եվրոյի և հայկական դրամի գրանշանների պատմությունը
2008 թ-ի սեպտեմբերի 26-ին, Գյումրիի ամերիկյան անկյունը Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան հետ համատեղ կազմակերպել էր դասախոսություն ` <<Ամերիկյան դոլլարի, եվրոյի և հայկական դրամի գրանշանների պատմությունը>> թեմայով: Հրավիրված խոսնակը Կարեն Կոմենդարյանն էր:
Պր-ն Կոմենդարյանը նախ նկարագրեց ԱՄՆ դոլլարի գրանշանը և ներկայացրեց ավելի քան մեկ տասնյակ վարկած “$” նշանի առաջացման մասին: Նա ներկայացրեց գրանշանի ստեղծման մի քանի վարկածներ, որոնցից էին` գաղութային արծաթի վրա փորագրված իսպանական զինանշանը, հռոմեական սեստերցիուս մետաղադրամը, Սողոմոնի տաճարի երկու սյուները, և գերմանական թալերի վրա օգտագործված նշանը: Պր-ն Կոմենդարյանը խոսեց նաև եվրոյի գրանշանի մասին: Եվ վերջապես նա անդրադարձավ հայկական դրամին: Պր-ն Կոմենդարյանը նշեց, որ հայկական դրամը ոչ միայն ունի իր սեփական գրանշանը, այլև, որ ինքը հանդիսանում է գրանշանի ստեղծողներից մեկը:

Monetary Symbols of the U.S. Dollar, Dram and Euro
On September 26, 2008, the Gyumri American Corner, in cooperation with the U S Embassy in Yerevan, organized a public lecture entitled “Monetary Symbols of the U.S. Dollar, Euro and Dram.” The guest speaker was Ken Komendaryan.
Mr. Komendaryan discussed the U.S. dollar sign and gave more than a dozen versions of how the “$” sign first appeared. He covered several of the most common theories of where the symbol came from, including a Spanish coat of arms engraved on colonial silver, a Roman coin - the Sestertius, two pillars in the Temple of Solomon, and a sign used on the German Thaler. He also talked about the euro’s symbol. Finally, he spoke about the Armenian dram. Mr. Komendaryan noted that not only does the Armenian dram have its own symbol, he is also one of the symbol’s creators.