ԱՄՆ-ում սովորելու կրթական հնարավորություններ
2009 թ-ի մարտի 4-ին Գյումրիի ամերիկյան անկյունը հյուրընկալեց մի խումբ ամերիկյան կրթական և մշակութային ոլորտի ներկայացուցիչների, որոնց թվում էին նաև ԱՄՆ դեսպանատան Հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխտնօրեն Սյուզան Բրայդենստայնը և Հայաստանում Ամերիկյան խորհուրդների տնօրեն Էլվիրա Դանան: Եվրասիայի տարածքային կրթական խորհրդատվական կենտրոնների համակարգող Աննա Մերիլը դասախոսություն կարդաց «Կրթական հնարավորությունները Միացյալ Նահանգներում» թեմայով:
Նախքան տիկին Մերիլի ելույթը ներկաների համար ցուցադրվեց ամերիկյան համայնքային քոլեջների և համալսարանների մասին պատմող մի ֆիլմ: Մասնակիցները սովորեցին համալսարաններ դիմելու կարգի մասին: Ֆիլմի դիտումից հետո քննարկում ծավալվեց հյուրերի և հանդիպման մասնակիցների միջև: Մասնակիցները հետաքրքրված էին համալսարաններ դիմելու կարգի, արտաուսումնական գործունեության, ինչպես նաև միջազգային ուսանողների համար ֆինանսական օգնության հնարավորությունների մասին:
Հյուրերը ներկաներին խրախուսեցին դիմել ամերիկյան համայնքային քոլեջներ և համալսարաններ, և մասնավորապես նշեցին, որ Երևանի կրթական-խորհրդատվական կենտրոնը տրամադրում է հավաստի տեղեկատվություն ամերիկյան կրթական հնարավորությունների մասին: 20 ուսանողներ տարբեր համալսարաններից մասնակցեցին դասախոսությանը:

Educational Opportunities in the U.S.
On March 6, 2009, the Gyumri American Corner hosted a group of American educational and cultural representatives, including U.S. Embassy Assistant Public Affairs Officer Susan Bridenstine and American Council’s Armenia Office Director Elvira Dana. The Eurasia Regional Educational Advising Coordinator, Ann Merrill, gave a lecture entitled “Educational Opportunities in the USA.”
Ms. Merrill began the presentation with a video about American community colleges and universities. The audience learned about the application process and requirements. After the presentation, there was a discussion among the audience and guests. The participants were interested in the application process, extracurricular activities, and financial aid opportunities for international students.
The guests encouraged the participants to apply to U.S. community colleges and universities and noted that the Yerevan Educational Advising Center provides a wealth of information about American education opportunities. Twenty students from local universities participated in the program.