Ամերիկյան անկյունում նշվեց "Միջազգային կրթության շաբաթը"
2009 թ-ի նոյեմբերի 19-ին, Գյումրիի ամերիկյան անկյունում, ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի կամավորների, Իտալիայից և Լեհաստանից հյուրերի մասնակցությամբ կազմակերպվել էր միջոցառում` նվիրված «Միջազգային կրթության շաբաթին»:
Միջոցառումը բաղկացած էր երեք մասից` միջազգային կրթական համակարգերի տարբերությունները, Ամերիկյան ավագ դպրոցը, որը ներկայացրեց FLEX ծրագրի մի շրջանավարտ, և Հայաստանի կրթական համակարգը:
Լեհաստանից և Իտալիայից հյուրերը և Խաղաղության կորպուսի կամավորները ներկայացրեցին իրենց երկրների կրթական համակարգերը,իսկ Ամերիկյան անկյան մշտական օգտվողներից մեկը ներկայացրեց Հայաստանի կրթական համակարգը: Քննարկումը հնարավորություն տվեց համեմատել տարբեր կրթական համակարգերը և աշխատանքի փորձը:
Երկու FLEX ծրագրի շրջանավարտներ պատմեցին ամերիկյան ավագ դպրոցում ունեցած իրենց փորձի մասին, թե ինչը նրանց դուր եկավ և ինչը` ոչ: Նրանք ցույց տվեցին նաև հուշանվերները, որոնք բերել էին իրենց դպրոցներից: Քննարկման վերջում խումբը բաժանվեց 3 մասի, և միասին քննարկեցին Հայաստանի դպրոցների և համալսարանների առավելությունները և թերությունները: Ավելի քան 20 հոգի մասնակցում էին միջոցառմանը:

International Education Week Celebrated in Gyumri
On November 19, 2009, the American Corner in Gyumri with representatives from the U.S. Peace Corps, guests from Poland and Italy, and local universities organized an event dedicated to International Education Week. The event was divided into three discussion sessions: the differences between international education systems, American high schools, presented by a FLEX alumnus, and the Armenian education system.
Guests from Poland and Italy, as well as Peace Corps Volunteers, presented the structure of the educational systems in their countries, and a Gyumri American Corner patron presented the Armenian education system. The discussion provided the opportunity to compare different systems and discuss best practices. Two FLEX alumni shared their one year high school experience in U.S. They told the participants what they liked and disliked about the program, and they also brought some souvenirs from their high school exchanges. In the last session, the participants were divided into three groups and were asked to discuss the pros and cons of Armenian schools and universities. More than twenty patrons participated in the presentations.