Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության
2009թ-ի նոյեմբերի 25-ին Գյումրու ամերիկյան անկյունը, Երևանում ԱՄՆ դեսպանության և Գյումրիի «Աջակից» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ կազմակերպել էր կլոր սեղանի քննարկում` նվիրված «Կանանց դեմ բռնությունների վերացման միջազգային» օրվան: ԱՄՆ դեսպանության իրավախորհրդատու Սթիվ Կեսլերը հատուկ հրավիրված էր Գյումրու ամերիկյան անկյուն` այս թեման քննարկելու համար:
Պր-ն Կեսլերը ներկայացրեց ԱՄՆ-ում ընտանեկան բռնությունների մասին օրենսդրությունը, իրպես նաև, թե ի՞նչ օգնություն է տրամադրվում կառավարության կողմից: Նա նշեց, որ Միացյալ Նահանգներում կան հատուկ կացարաններ բռնության ենթարկվածների համար: Քննարկման մեկ այլ թեմա էր պարտադիր հոգեբանական խորհրդատվությունը` բռնություն իրականացնողների համար:
Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները քննարկեցին ընտանեկան բռնությունը Գյումրիում` նշելով, որ շատ դեպքերում հայ կանայք խուսափում են հայտնել նմանատիպ դեպքերի մասին: Նշվեց նաև, որ Հայաստանում եթե ունենանք օրենք ընտանեկան բռնությունների մասին, ապա իրադրությունը որոշ չափով կարող է բարելավվել:
Ավելի քան 30 մասնակից 7 հասարակական կազմակերպություններից ներկա էին քննարկմանը: Մեկ տեղական հեռուստաընկերություն և 3 շաբաթաթերթ լուսաբանեցին միջոցառումը:

Stop Violence Against Women
On Wednesday, November 25, 2009, the Gyumri American Corner, the U.S. Embassy in Yerevan and the Gyumri-based Ajakits NGO organized a roundtable discussion dedicated to the “International Day for the Elimination of Violence against Women.” U.S. Embassy Resident Legal Advisor Steve Kessler was invited to the Gyumri American Corner to discuss this issue with an interested audience.
Mr. Kessler presented information about domestic violence laws in United States, as well as local government support and response. He mentioned that in U.S., there are special shelters for domestic violence victims. Another discussion theme covered mandatory psychological counseling for perpetrators of domestic violence.
NGO representatives discussed domestic violence in Gyumri, noting that in many cases, Armenian women are hesitant to report instances of abuse to authorities. They mentioned that adopting a special law on domestic violence in Armenia would improve current conditions and assist in the protection of victims.
More than 30 people from 7 different NGOs and institutions participated in the discussion. One local TV station and three newspapers highlighted the event.