Ամերիկյան քաղաքացիական իրավունքների շարժման ուրվագծերը
2010թ. մայիսի 12-ին Գյումրու ամերիկյան անկյունը ԱՄՆ դեսպանատան հետ համատեղ կազմակերպել էր հանրային դասախոսություն` “Ամերիկյան քաղաքացիական իրավունքների շարժման ուրվագծերը” թեմայով: Հրավիրված խոսնակն էր ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ժողովրդավարության հարցերով գրասենյակի ղեկավար` Ջորջ Զարիցկին:
Պր-ն Զարիցկին իր դասախոսությունը սկսեց խոսելով քաղաքացիական պատերազմի մասին: Նա պատմեց, թե դա ինչպես փոխեց ամերիկացիների բարոյական հայեցակարգը: Նա նաև նշեց, որ Քաղաքացիական պատերազմը`լայն իմաստով, պայքար էր առաքինության և ազատության համար, իսկ ավելի նեղ իմաստով, դա պայքար էր ստրկությանը վերջ տալու համար: Քաղաքացիական պատերազմից հետո, համենայն դեպս համաձայն սահմանադրության, աֆրո-ամերիկացիներին տրվեցին սպիտակամորթների հետ հավասար իրավունքներ:
Պր-ն Զարիցկին իր դասախոսության մնացած մասը բաժանեց երեք հատվածների` վաղ ժամանակներ` սկսած 1948 թ-ից, երբ նախագահ Թրումենի կողմից 8802 հրամանագիրը տարածվեց բոլորի վրա, որի համաձայն հաստատվեց բուժում ստանալու հավասար իրավունքը, ինչպես նաև բոլոր ռասսաների և կրոնների մարդկանց հնարավորություն տրվեց ծառայել բանակում:
Երկրորդ ժամանակահատվածի ընթացքում`1955-1968թթ, առանց բռնությունների ընդվզումները և քաղաքացիական անհնազանդությունը ճգնաժամի առաջացման պատճառ հանդիսացան` ակտիվիստների և կառավարության ղեկավարների միջև: Ընդվզումները և քաղաքացիական անհնազանդությունը մի շարք բոյկոտների պատճառ դարձան, որոնցից կարելի է նշել Մոնտգոմերի ավտոբուսների ցանցի բոյկոտը:
Մարտին Լյութեր Քինգ կրտսերը, Մոնտգոմերիի զարգացման ասոցիացիայի նախագահն էր, այն կազմակերպության, որը ղեկավարում էր բոյկոտը: Ընդվզումը Քինգին դարձրեց ազգային առաջնորդներից մեկը: Նրա պերճախոս կոչերը `ուղղված քրիստոնյա եղբայրությանը և ամերիկյան իդեալիզմին, դրական կարծիք ձևավորեցին Հարավում և նրանից դուրս գտնվող մարդկանց վրա:
Վերջապես պր-ն Զարիցկին նշեց, որ մի քանի տարի առաջ ոչ ոք չէր էլ կարող երևակայել, որ Միացյալ Նահանգները կունենա աֆրո-ամերիկացի նախագահ: Օբամայի ընտրությունները ցույց տվեցին, թե ԱՄՆ-ը որքան է փոխվել վերջին մի քանի տարիների ընթացքում:
Չնայած այս բոլոր փոփոխություններին ռասսայական խտրականությունները դեռևս առկա են, թե Միացյալ Նահանգներում և թե մյուս երկրներում:

The American Civil Rights Movement
On Wednesday, May 12, the Gyumri American Corner, together with U.S. Embassy Yerevan, organized a public lecture on "The American Civil Rights Movement: An Overview". The guest speaker was USAID/Armenia Democracy & Governance Officer George Zarycky.
Mr. Zarycky began by speaking a bit about the Civil War and how it changed the moral compass of Americans. He mentioned that the Civil War, in a broad sense, was a struggle for dignity and freedom, but in narrow sense it was a struggle for abolishing the Slavery. After the Civil War, African Americans were given equal rights, at least according to the constitution.
Mr. Zarycky divided the remainder of his lecture into three sections: Early Years: starting from 1948 when President Truman expanded Executive Order 8802 by establishing equality of treatment and opportunity in the Armed Services for people of all races, religions, or national origins.
During the second period of 1955–1968, acts of nonviolent protest and civil disobedience produced crisis situations between activists and government authorities. Forms of protest and/or civil disobedience included boycotts such as the successful Montgomery Bus Boycott.
Martin Luther King, Jr., was president of the Montgomery Improvement Association, the organization that directed the boycott. The protest made King a national figure. His eloquent appeals to Christian brotherhood and American idealism created a positive impression on people both inside and outside the South.
Finally, Mr. Zarycky explained that several years ago nobody could imagine that the USA could have an African American president. President Obama’s election shows how U.S. has changed during the last years.
Despite these changes, in several cases racial discrimination still exists, not only in U.S. but also in other countries.