Դասախոսություն նվիրված ամերիկյան երկու նշանավոր համալսարանների
2011թ, հոկտեմբերի 26-ին Գյումրու ամերիկյան անկյունը ԱՄՆ դեսպանատան և ԱՅՐԵՔՍ Հայաստանի հետ համատեղ կազմակերպեց հանրային դասախոսություն «Համալսարանական կյանքը Ջորջ Վաշինգտոնի համասարանում» և « Երիտասարդ դասախոսների փոխանակման ծրագիրը և Վայոմինգի համալսարանում իմ փորձառությունը» թեմաներով: Մեր խոսնակներն էին ԱՄՆ դեսպանատան տնտեսական և առևտրային բաժնի պաշտոնյա Մեգան Բոլդինը և Երիտասարդ դասախոսների փոխանակման (JFDP) 2008 թ. շրջանավարտ Գայանե Գրիգորյանը: Մոտ 25 հոգի, այդ թվում`դպրոցի ուսուցիչներ, ուսանողներ, դասախոսներ և մարդիկ, որոնք տիրապետում են անգլերեն լեզվի հմտություններին` ներկա էին դասախոսությանը:
Սկզբում հանդես եկավ Մեգան Բոլդինը: «Համալսարանական կյանքը ԱՄՆ-ում դասախոսությունների ծրագրի» համակարգող Ալեքսան Շագաֆյանը թարգմանում էր նրա խոսքը: Մեգանը ներկայացրեց Վաշինգտոնի համալսարանի շենքի և տարածքի վառ նկարագրությունը: Մեգանը ասաց, որ համալսարանը գտնվում է Վաշինգտոն քաղաքի կենտրոնում, և որ երբեմն կարելի է տեսնել կարևոր քաղաքական գործիչների համալսարանի շրջակայքում: Մեգանը մանրամասնորեն ներկայացրեց համալսարան դիմելու պայմանները: Նա խոսեց սեմինարների և դասախոսությունների մասին, որոնք անցկացվում են ԱՄՆ կառավարության համար աշխատող պաշտոնյաների կողմից: Մեգանը նշեց, որ շատ մեծ նշանակութուն է տրվում կամավոր աշխատանքին, և որ ուսանողների մեջ կան առաջնորդներ, որոնք կազմակերպում են այդպիսի աշխատանքները և երբեմն էլ վճարում են մյուս ուսանողներին: Իր խոսքի վերջում Մեգանը ավելացրեց, որ համալսարանը ունի մեծ միջազգային համայնք, և որ ինքը ուրախ կլիներ իմանալ, որ այնտեղ սովորում են նաև հայ ուսանողներ:
Մեգանից հետո հանդես եկավ ԵԴՓԾ շրջանավարտ Գայանե Գրիգորյանը: Նա ասաց, որ այդ ծրագիրը նոր հորիզոններ է բացում համալսարանական դասախոսների, ֆակուլտետային և վարչական անձնակազմի համար: Նա նշեց, որ որպես ուսանող նա հետաքրքրված էր կամավորական աշխատանքով և համայնքային գործունեությամբ: Գայանեն ասաց, որ այն ժամանակի ընթացքում, որն ինքը անցկացրել է Վայոմինգի համալսարանում կարողացել է ձեռք բերել լավ գիտելիքներ ԱՄՆ կրթական համակարգի մասին: Գայանեն մասնակցել է հոգաբարձուների խորհրդի ժողովներին, ինչպես նաև տարբեր ժամանցային միջոցառումների: Նա ասաց, որ ոչինչի հետ չի կարող համեմատել այն գիտելիքները և փորձը, որը նա ձեռք է բերել Վայոմինգի համալսարանում անցկացրած ուսանողական տարիներին: Դասախոսության վերջում Գայանեն բոլորին խրախուսեց դիմել Վայոմինգի կամ մեկ այլ ամերիկյան համալսարան և ձեռք բերել գիտելիքներ տարբեր կրթական ոլորտներում:

On Wednesday, October 26 the American Corner in Gyumri, in partnership with the U.S. Embassy, organized two public lectures entitled, “University Life at George Washington University” and “Junior Faculty Development Program and Experience at the University of Wyoming”. Our guest speakers were U.S. Embassy Economic and Commercial Officer Megan Bouldin and JFDP Alumnus 2008 Gayane Grigoryan. Close to 25 people attended the lectures, among them were school teachers, students, lecturers and those who possess English language skills.
Megan Bouldin was the first to present with Aleksandr Saghafyan, the project coordinator of the U.S. Education Lecture Series, as the translator. Megan gave a vivid description of George Washington University including buildings and the campus. Megan said that George Washington University is situated in the center of the city and you can occasionally see important politicians near the university. During her presentation, Megan explained how to apply to George Washington University, and talked about seminars held at the university by lecturers who work full time for the government. Megan also mentioned the importance of volunteer work at the university with student leaders who organize volunteer opportunities that occasionally pays students for their work. At the end of her speech, Megan added that the university has big international student committee and that she will be glad to know that there are some students from Armenia.
After Megan Bouldin’s presentation, Gayane Grigoryan began her lecture on “Junior Faculty Development Program and Experience at University Wyoming”. Gayane said that JFDP opens new horizons for university instructors, faculty and administrative staff. She mentioned that as a student, she was very interested in volunteer work and community involvement. Gayane said that during the time that she spent in the University of Wyoming, she gained knowledge of the U.S. Education System from attending Board of Trustees meetings. She also said that she can`t compare any other experiences with what she gained during her years at the University of Wyoming. At the end of her lecture, Gayane encouraged everybody to apply for the University of Wyoming or other universities in U.S. to gain knowledge in different educational fields.